جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان دهگلان با حضور فرماندار برگزار شد.

یحیی نظری فرماندار شهرستان دهگلان در جلسه شورای حفاظت از منابع آب با اشاره به اینکه دشت دهگلان به علت برداشت بیش از حد منابع آب، کسری آب بیشتری نسبت به بقیه شهرستان ها دارد، گفت: حرکتهای خوبی با همکاری مردم در جهت حفاظت آب شروع شده است و اجرای مدیریت منابع آب و احیا و تعادل بخشی آن به صورت مرتب انجام می شود.

یحیی نظری فرماندار شهرستان دهگلان  در جلسه  شورای حفاظت از منابع آب با اشاره به اینکه دشت دهگلان به علت برداشت بیش از حد منابع آب، کسری آب بیشتری نسبت به بقیه شهرستان ها دارد، گفت: حرکتهای خوبی با همکاری مردم در جهت حفاظت آب شروع شده است و اجرای مدیریت منابع آب و احیا و تعادل بخشی آن به صورت مرتب انجام می شود.

وی بر نقش فرهنگ سازی وآموزش صحیح مصرف آب به شهروندان تأکید و بیان کرد: کاهش و صرفه جویی در مصرف آب خصوصاً در بخش کشاورزی از اولویت های مهم دراین حوزه است که لازم است مسئولان ذی ربط درخصوص مدیریت سهمیه آب و فواید نصب کنتورهای هوشمند و اطلاع رسانی دقیق به کشاورزان اقدامات مناسبی داشته باشند.

نظری اظهارکرد: تمامی مسئولین ذی ربط باید در بهینه سازی مصرف آب و اصلاح الگوی کشت ، بهره گیری و توسعه طرح های نوین آبیاری و گسترش صنایع و محصولات کشاورزی کم آب بر تلاش کنند.

تصریح کرد:  مدیریت صحیح منابع آب وصیانت از این منابع حیاتی وظیفه تمام افراد و دستگاههای اجرایی شهرستان می باشد.

در ادامه جلسه  معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه استان کردستان که در این جلسه حضور داشت با اذعان  به اینکه کسری آب در دشت های قروه و دهگلان جبران نشده است گفت: با این وجود اجازه افت آب را نداده ایم و در دهگلان نسبت به دو سال قبل خوشبختانه افت آب نداشته ایم که این خود موفقیت بزرگی محسوب می شود.


آریانژاد با بیان اینکه دهگلان جزو 3 شهرستان در کشور است که توانست آرای خسارت وارده به آبخوان را مطالبه کند، افزود: این کار، کار بسیار بزرگی بود چرا که سال ها در مقابل آن مقاومت می شد ولی امسال اجرایی شد و احکام داده شد و ما هم پای مطالبات دولت خواهیم ایستاد.


وی در ادامه گفت: اگر در سال آبی گذشته هیدروگرافها، نزول را نشان ندادند به خاطر همدلی و همبستگی بین مردم و مسئولین بود و باور داریم که در سال آینده دشت دهگلان که یکی از دشت های مهم استان در بحث تعادل بخشی و احیای آب زیرزمینی محسوب می شود، در کشور سرآمد خواهد شد.
وی بخشی از مشکلات حوزه آب را ناشی از کمبود نقدینگی در کشور دانست و گفت: برخی کارها که نیاز به اعتبار ندارد قابل انجام است و به خوبی پیش می رود اما در اجرای کارهایی که نیازمند به اعتبار است با مشکل مواجهیم.
 معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه استان کردستان با اشاره به انتقادات صورت گرفته از جانب دادستان شهرستان دهگلان در نحوه اجرای مناقصه های گروههای گشت و بازرسی با تایید این مورد، گفت: به علت مشکل نقدینگی فقط تا برج 7 قادر به داشتن گروههای گشت و بازرسی هستیم و تا الان بالغ بر 40 میلیارد ریال به این گروهها بدهی داریم.
وی با اشاره به اینکه بحث تخصیص جزو دغدغه های ما محسوب می شود و از مطالبات ما است، افزود: سوالی که مطرح می شود این است که چرا در شهرستان های دیگر استان که جزو دشت ممنوعه نیستند نباید تخصیص داشته باشیم؟
آریانژاد با تأکید بر اینکه برای دچار نشدن به سرنوشت دشت های ارومیه و فامنین نباید مدیریت غلط را الگو کنیم گفت: اگر استانی منابع آبی اش را با پست های فانی معاوضه می کند که ما نباید دنباله روی آنها باشیم چرا که آب زیرزمینی برعکس آب سطحی در حوزه می ماند و نسل های آینده نیز می توانند از آن استفاده کنند.
وی در پاسخ سوال مطرح شده در خصوص باقیمانده شارژ آبی تخصیص یافته به کشاورزان تصریح کرد: به هیچ عنوان قبول نخواهیم کرد که تخصیصی که از شارژ آب باقی مانده است صرف تبدیل زمین دیم به آبی شود.
وی با بیان اینکه به ازای یک هکتار ، 7 هزار مترمکعب تحویل حجمی به کشاورز است، افزود: اگر کشاورزی صرفه جویی کرده است نباید مقدار آب باقیمانده صرف زمین های دیگر شود بلکه مقدار صرفه جویی شده صرف آبخوان شود که این سیاست کلی نظام است.
 معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه استان کردستان به خروج آبهای بین حوزه ای استان نیز اشاره کرد و گفت: به شرط تأمین آب در بخش کشاورزی و صنعت، اجازه خروج آب مازاد از استان و صادر کردن آن به استان های دیگر را خواهیم داد.

روابط عمومی فرمانداری شهرستان دهگلان

21 اسفند 95