جلسه سامانه جامع ثبت انبارها و مراکز نگهداری کالا با حضور فرماندار دهگلان برگزار شد.

نظری فرماندار دهگلان در این جلسه با اشاره به مباحث اقتصاد مقاومتی و شفاف سازی توزیع کالا گفت: دستگاههای اجرایی برای کسانی که در زمینه فعالیت تولیدی، مجوز صادر کردند انبار و مراکز نگهداری کالای این افراد در شهرکهای صنعتی و سردخانه ها شناسایی شوند.

نظری فرماندار دهگلان با اشاره به مباحث اقتصا مقاومتی و شفاف سازی توزیع کالا  گفت: دستگاههای اجرایی برای کسانی که در زمینه فعالیت تولیدی، مجوز صادر کردند  انبار و مراکز نگهداری کالای این افراد در شهرکهای صنعتی و سردخانه ها شناسایی شوند.
 وی افزود: کسانی که دارای انبار و مراکز نگهداری کالا، بدون مجوز هستند باید اطلاع رسانی شود که اگر درسامانه جامع انبارها و مراکر نگهداری کالا ثبت نام نکنند کالای آنان اگرچه داخلی هم باشد قاچاق محسوب می شود.
نظری گفت با اجرای این طرح، انبارها، سردخانه ها، سیلوها ومراکز نگهداری کالا متعلق به اشخاص حقیقی و حقوقی شناسه دار می شود.
وی افزود:صاحبان انبارها با مراجعه به سامانه جامع انبارها ومرکز نگهداری کالا می توانند اجناس و تولیدات خود را به صورت قانونی ارائه و زمینه مقابله با قاچاق کالا را فراهم کنند.
درادامه سمیعی رئیس اداره بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با اشاره به سامانه جامع انبارها  و مراکز نگهداری کالا اظهار داشت: یکی از وظایف صنعت، معدن و تجارت در کل کشور بحث نظام توزیع  و شفاف سازی درعرضه کالاست.
وی افزود: شاخص ترین هدف این سامانه این است که کالا از مبدا به مقصد باید دارای برنامه بین شهری باشد.
سمیعی گفت: در سال 96 هیچ محموله  و کالایی  چه در بنادر و چه در واحد تولیدی و مزارع اگر درسامانه ثبت نشده باشد امکان جابجایی و حمل آن وجود ندارد.

وی افزود:ثبت نام سامانه جامع انبارها که از اول آذر ماه شروع شده و هرگونه جابه جایی کالا در مبادی ورودی و خروجی باید در این سامانه ثبت شده باشد درغیر این صورت با متخلفان برخورد می شود.
سمیعی گفت: کسانی که دارای انبار و مراکز نگهداری کالا بود و  اصلا مجوز فعالیت ندارند می توانند خود اظهاری نموده و درسامانه جامع ثبت نام کنند.
وی افزود: اهمیت این سامانه این است که از تمام کالاهای موجود مورد نیاز و اساسی در هرنقطه کشور از اطلاعات به روز برخوردار خواهیم شد.
سمیعی گفت:صاحبان انبارها با مراجعه به سامانه جامع انبارها و مرکز نگهداری کالا می توانند اجناس و تولیدات خود را به صورت قانونی ارائه و زمینه مقابله با قاچاق کالا را فراهم کنند.
وی افزود:دستگاها و ادارات دولتی می توانند با ثبت انبارهای خود دراین زمینه پیشگام باشند و با این اقدام مبارزه با قاچاق کالا هوشمند خواهد شد و صادرات، واردات و شبکه توزیع در کشور هدفمند می شود.
سمیعی گفت:براساس مصوبات ستاد هماهنگی مبارزه با قاچاق کالا و ارز این سامانه باید تا پایان سال  1395 راه اندازی و طبق قوانین موجود لازم است از آن تاریخ به بعد محدودیت‌هایی در صدور بارنامه و بیمه ایجاد شود.

هیوا محمد امینی رئیس صنعت ،معدن وتجارت دهگلان افزود: در سامانه جامع انبارها، مشخصات مالک کالا، نوع و میزان کالاهای ورودی و خروجی ثبت می شود و این اطلاعات علاوه بر ثبت باید بروز رسانی هم شود.
وی افزود: درصورت عدم ثبت اطلاعات در این سامانه بارنامه و شناسه برای کالا صادرنمی شود و کالای موجود قاچاق تلقی می شود.

محمد امینی گفت: در راستای قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز تمام مراکز نگهداری و ذخیره سازی کالا اعم از حقیقی وحقوقی موظف به ثبت اطلاعات در سامانه جامع مدیریت انبار ونگهداری کالا به نشانی  اینترنتی www.nwms.irمی باشند.

روابط عمومی فرمانداری شهرستان دهگلان

22 اسفند 95