اخبار

با حضور معاون فرماندار و مسئولین شهرستان دهگلان وکارگروهای یازده گانه مانور پدافند غیر عامل در سد قوچم دهگلان برگزار شد.

محمد محمدی معاون فرماندار دهگلان در این مراسم با اشاره به برگزاری این مانور در سد قوچم اظهار داشت: با توجه به اینکه کشورمان از لخاظ موقعیت جغرافیایی و ویژگی های فیزیکی در کمربند خطر دنیا قرار دارد از حدود 43 حادثه اتفاق افتاده در دنیا شاید در کشور ما نیز حدود 40 مورد از این اتفاقات رخ داده و یا امکان وقوع آن وجود دارد.
با حضور معاون فرماندار و مسئولین  شهرستان دهگلان وکارگروهای یازده گانه مانور پدافند غیر عامل در سد قوچم دهگلان برگزار شد.

محمد محمدی معاون فرماندار دهگلان   در این مراسم با اشاره به برگزاری این مانور در سد قوچم اظهار داشت: با توجه به اینکه کشورمان از لخاظ موقعیت جغرافیایی و ویژگی های فیزیکی در کمربند خطر دنیا قرار دارد از حدود 43 حادثه اتفاق افتاده در دنیا شاید در کشور ما نیز حدود 40 مورد از این اتفاقات رخ داده و یا امکان وقوع آن وجود دارد.
وی افزود: نیاز است در راستای پیگیری اهداف شورای هماهنگی مدیریت بحران و پدافند غیر عامل با جدیت، پشتکار و با آمادگی لازم در خصوص سازه های چهارگانه اقدامات مقابله ای با هماهنگی و با آمادگی صورت گیرد.
معاون فرماندار دهگلان گفت: در حملات نظامی، اولین هدف کشور مهاجم انهدام مراکز حیاتی، حساس و مهم کشور مورد تهاجم، جهت کاستن قدرت اقتصادی و نظامی آن کشور می باشد از این رو لزوم اقدامات پدافند غیرعامل در این مراکز و از جمله در سدهای آبی، بسیار حائز اهمیت است.
 وی افزود: سد قوچم از آنجا که تأمین کننده آب شرب است و ظرفیت 65 میلیون متر مکعب آب را دارد در صنایع و کشاورزی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد یکی از نقاط مهم شهرستان محسوب می‌شود که باید مورد توجه قرار گیرد.
محمدی با تاکید بر اینکه این سد بسیار حساس و آسیب‌پذیر است، تصریح کرد: سد قوچم تأمین کننده آب شرب شهرستان است باید پیش‌بینی شود که در صورت هرگونه اتفاقات، تلفات کاهش پیدا کند.
وی افزود: اهمیت اقدامات پدافند غیرعامل در دنیا در جهت مقابله با تهاجم دشمن و کاهش خسارت های ناشی از این حملات، بسیار قابل توجه می باشد و کلیه زیرساخت ها و مراکز مهم نظامی و غیر نظامی مانند سد ها و نیروگاه ها همگی در گستره این اقدامات قرار می گیرند.
محمدی گفت: با توجه به اینکه سدها از مهمترین زیر ساخت های هرکشوری می باشند.تاسیسات آب و برق و سازه های بزرگی چون سدها و نیروگاه های برق آبی مهمترین اهدافی هستند که توسط حملات احتمالی دشمن تهدید می شوند و پدافند غیر عامل در صنعت آب و برق بهترین راهکار حفاظت از منابع و تاسیسات آبی در مواقع بحران است.
سرهنگ راشدی فرد جانشین ناحیه مقاومت سپاه دهگلان در ادامه با توجه به اهمیت حفاظت و صیانت همه جانبه از منابع آبی و تاسیسات زیربنایی گفت: دسترسی به آب آشاميدنی سالم، يكی از نيازهای حياتی جوامع است و تامين امنيت آبرسانی و شبكه توزيع در مواقع بحران از نیازهای اساسی و حیاتی جامعه است.
وی در ادامه گفت: با توجه به اهميت تاسيسات آبرسانی، گاهی در عمليات تخريبی و خرابكاری دشمن، اين تاسيسات به عنوان مراكز استراتژيك مورد هدف قرار می گيرند كه ممكن است منجر به آسيب جدی به جامعه و گاهی ايجاد بحرانهای امنيتی شود.
راشدی فرد افزود: اگر دشمن از طريق حملات فيزيكی قادر به آسيب رساندن نباشد، ممكن است با عمليات تخريبی يا آلوده کردن منابع، تاسيسات آبی را مورد حمله قرار دهد كه جبران خسارات وارده يا جايگزين كردن آنها بسيار سخت و زمان بر خواهد بود که آشنایی با مهندسی پدافند غیرعامل زمینه آمادگی برای مقابله با این مسائل را بیشتر می کند.
وی اظهارداشت: ویژگی و اهمیت آب و تأسیسات وابسته به آن و نقش حیاتی این منابع در بین مردم در زمینه های مختلف از جمله تامین آب شرب سالم، نیازهای بهداشتی و صنعتی و کشاورزی و  ضرورت حفاظت و صیانت از این منابع  از اهمیت خاصی برخوردار است لذا باید جهت پیشگیری از هرگونه آسیب دیدن این منابع حیاتی  تلاش شود تا در مواقع بحرانی خسارتها به حداقل  برسد.
راشدی فرد آشنایی کارشناسان دستگاههای اجرایی با راهکارهای مقابله با تهدیدات در پدافند غیرعامل را بهترین روش برای مقابله با حوادث احتمالی و کاهش خسارت ها در مواقع بحران ذکر کرد.

بازدید [ 889 ]
برچسب ها