اخبار

فرماندار دهگلان خبر داد:

جشنواره موسیقی لیلاخ و هلپرکی سوارانه در دهگلان و بلبان آباد برگزار می شود

با حضور دکتر جمال ارشدی فرماندار دهگلان جلسه هماهنگی برگزاری "جشنواره موسیقی لیلاخ" و "هلپرکی سوارانه "در سالن جلسات فرمانداری شهرستان برگزار شد.
جشنواره موسیقی لیلاخ و هلپرکی سوارانه در دهگلان و بلبان آباد برگزار می شود

در این نشست ارشدی فرماندار دهگلان اظهار داشت: شهرستان باید با توجه به پتانسیل و توانمندی برنامه های فرهنگی خود را تدوین و تقویم فرهنگی خود را مشخص نماید.
فرماندار دهگلان در ادامه خواستار تقویم  فرهنگی و ساختار فرهنگ بومی محلی شد که در طول زمان تضعیف  و کم رنگ شده است.
ارشدی در ادامه از بخشداران خواست که شناسنامه روستاها بر اساس تاریخ، مشاهیر و فرهنگ بومی محلی تدوین شود که از اول سال جاری تا آخر امسال باید این کارآماده شود.
وی افزود: اگر ما بخواهیم برداشت خوبی از وضعیت اقتصادی و فرهنگی داشته باشیم باید ساختار فرهنگی را تقویت کنیم که اینکار باعث تقویت صنعت اقتصاد می شود.
ارشدی گفت: امسال در شهرستان دهگلان جشن خرمن و جشن سیب زمینی نیز برگزارمی شود و اینکار به جهاد کشاورزی شهرستان دهگلان پیشنهاد شده است.
وی با بیان اینکه منطقه لیلاخ دارای فرهنگ غنی بوده و ریشه تاریخی  دارد که باید تقویت شود اظهار داشت: متاسفانه  در حال حاضر بخش فرهنگی سطحی نگری است که فولکور ما نیز در حال تغییر است و اینکار می تواند ضربه بزرگ به ساختار فرهنگی وارد نماید.
فرماندار دهگلان گفت: سه جشنواره "موسیقی" لیلاخ، "هلپرکی سورارانه" و "جشنواره دف نوازی" در برنامه های اداره ارشاد اسلامی گنجانده  شده و جزو  تقویم فرهنگی ارشاد اسلامی است که امسال در برگزاری جشنواره موسیقی لیلاخ هم بعد سنی و هم بعد فرهنگی باید رعایت شود.
 فرماندار دهگلان در ادامه اظهار داشت: امسال در حین برگزاری جشنوار موسیقی لیلاخ  بخش نمایشگاه از پوشش و لباس منطقه لیلاخ به تناسب شغل در مردان و زنان در معرض دید قرار خواهد گرفت.
 ارشدی اظهار داشت: سعی ما در دبیرخانه بر این است شرایطی فراهم کنیم فضا برای همه فراهم شود که همه گروها در برگزاری جشنواره حضور یابند و جشنواره باید نسبت به سنوات قبل از درجه بالاتر برخوردار باشد.
 وی افزود: جشنواره هلپرکی سوارانه در تاریخ 18 و 19 مرداده ماه در شهربلبان آباد و جشنواره موسیقی لیلاخ هم در تاریخ 1و  2 شهریورماه در شهر دهگلان برگزار خواهد شد.

بازدید [ 627 ]
برچسب ها